İngiliz Üroloji Derneğinin Çevrimiçi Müzesi

British Association of Urological Surgeons (BAUS) tarafından, https://www.baus.org.uk/museum/ adresinde yayınlanan BAUS sanal müzesi üroloji tarihine adanmış bir müze niteliği taşımakla beraber bu müzede, cerrahi öncesi dönemden cerrahi ve ürolojik donanımdaki son yeniliklere kadar üroloji tarihine ulaşılabilir.

Çevrimiçi müzede yer alan içerikler müze içeriğinin tıklanarak keşfedilebileceği Müze Haritası, BAUS Üyeleri Sanat Galerisi, Kulüp, Cemiyet ve Dernekler, Hastalık ve İşlemler, Meşhur Hekimler, Sözlük, BAUS Tarihi, Hastane ve Kurumlar, Donanım ve Gereçler, Genç Küratörler, Kitaplık, Anma Bölümü, Diğer Müzelerden Koleksiyonlar, Ürolojide Dev İsimler ve Tarih Çizelgesi şeklinde sıralanabilir.

 İngiliz Üroloji Derneğinin Çevrimiçi Müzesi

Çok sayıdaki sekmelerden biri olan Tarih Çizelgesi sekmesinde milattan önce 3200’den günümüze dek seçilebilen zaman dilimlerinde gerçekleşen ve üroloji alanında önem taşıyan olaylar ve üroloji tarihine katkıda bulunan kişilerin öykülerine erişilebiliyor. Kitaplık sekmesinde ise ürolojik aletler, üroloji alanında görev yapan kişiler, spesifik hastalık/işlemler ve üroloji tarihi hakkında yazılmış olan kitap ve makalelere erişilebilmekle beraber BAUS posterlerine de erişim sağlanabiliyor.

Kendisi de ürolog olan müze küratörü Jonathan Goddard, müze içeriğinin sürekli olarak güncellendiğini belirtiyor ve yeniliklerin takip edilebilmesi için bizleri siteyi tekrar tekrar ziyaret etmeye davet ediyor. 

Geçmişten günümüze üroloji alanında pek çok bilgiyi görselleriyle içeren bu çevrimiçi müzeye link üzerinden erişim sağlanabilir:  

https://www.baus.org.uk/museum/

NON-2022-11843

Referans:

  1. British Association of Urological Surgeons, Virtual Museum. https://www.baus.org.uk/museum/ (Erişim tarihi: 29.11.2020)